לחיפוש מתקדם

סיאט

סיאט היא יצרנית מכוניות ספרדית שמשרדה הראשי נמצא במרטורל, ספרד. היא הוקמה במאי 1950 על ידי ממשלת ספרד באמצעות חברת אחזקות ספרדית ממשלתית והפכה במהירות לספק הגדול ביותר של מכוניות בספרד.

סיאט: יצרנית רכב היסטורית

בתחילת הדרך היה מבוסס ייצור המכוניות על שיתוף פעולה בין היצרנית הספרדית ובין חברת פיאט האיטלקית. פרנקו הבין שספרד של אחרי מלחמת האזרחים לא תוכל לפתח רכב משלה (למרות היסטוריה מפוארת מאוד בתחום הרכב) ולכן בחר לחפש שותפה מחוץ.

פיאט נבחרה בזכות דגמי המכוניות הבסיסיים שהיו לה והיכולת שלה לפתח שיתופי פעולה בין לאומיים. עם זאת, בתחילת שנות השמונים של המאה שעברה התגלעה מחלוקת קשה בין פיאט לבין ממשלת ספרד, והשותפות הסתיימה בטונים צורמים (ותביעה משפטית יקרה של פיאט את סיאט).

עם תום השותפות, פנתה סיאט לפתח דגמים משלה. שני המפורסמים ביותר היו הרונדה והמלגה, שגם הגיעו לישראל והיו כאן פופולריים מאוד, בעיקר בזכות מחירם הנמוך. מנועי ה- 1.2 וה- 1.5 ליטר שלהם היו חסכוניים מאוד יחסית למנועים של תחילת שנות השמונים ומנוע ה- 1.5 ליטר שתוכנן על ידי פורשה אף תרם למיצוב של סיאט.

לאחר כמה שנים של פעילות עצמאית, מכרה בשנת 1986 ממשלת ספרד את SEAT לקבוצת פולקסווגן הגרמנית וכיום היא חברה בת בבעלות מלאה.

המטה של סיאט ממוקם במתחם התעשייתי של החברה במרטורל ליד ברצלונה. בשנת 2000, הייצור השנתי הגיע לשיא של מעל 500,000 יחידות; בסך הכול עד 2006 יוצרו למעלה מ -16 מיליון מכוניות, כולל יותר מ- 6 מיליון ממפעל מרטורל, כאשר שלושה רבעים מהייצור השנתי מיוצא ליותר מ -70 מדינות ברחבי העולם.

סיאט כיום – פופולרית גם בישראל

SEAT כיום היא יצרנית המכוניות הספרדית הגדולה היחידה עם היכולת והתשתית לפתח מכוניות משלה בצורה עצמאית.  בתוך קבוצת פולקסווגן, היא ממוצבת כיצרנית של מכוניות שפונות לפלח השוק הצעיר יותר: רכבים דינמיים, בעיצוב מודרני ובעלי מנועים יחסית חזקים וביצועים טובים. פולקסווגן משקיעה הרבה מאוד בסיאט בתחום הספורט המוטורי, במיוחד על מנת לפנות לפלח שוק זה. על מנת להעיר את עיצוב המכוניות גויס לחברה וולטר דה סילבה האיטלקי, אחד ממעצבי אלפא רומיאו לשעבר. הוא היה מעצב הרכב של סיאט בין השנים 2002-1999 ואחר כך עבר לאאודי ולבסוף מונה למעצב העל של כל קבוצת פולקסווגן (עד 2015).

בישראל, דגמי  סיאט פופולריים נחשבים הסיאט איביזה, הסיאט לאון – על כל דגמיו – סיאט אטקה וסיאט ארונה החדשה, בתמונה וכמובן הקופרה, הגירסאות הספורטיביות של החברה.  חלק לא מבוטל מדגמי החברה שפותחו בספרד נמכרים תחת שמות אחרים, הן בתוך קבוצת פולקסווגן והן מחוצה לה.

בישראל מיוצגת סיאט על ידי צ'מפיון מוטורס.

לכל המכוניות שלנו מסוג סיאט

סיאט STYLE LEON הצ'בק בנזין א

2011 | 1,789 סמ"ק

0 ₪

45,000 ₪

שינוי גודל פונט
שנה ניגודיות